Cuma, Aralık 17, 2010

Bamid - Balçova Arsaları Mağdurlarına Güzel Haber

Yıllardır hukuki mücadele veren mağdurlara yıllardır gelen en umut verici haber bu hafta geldi.Tapusu olan mağdurlar için imar düzenlemesi belediye tarafından tamamlandı.Tabi tapusunu almayı başaramamış makbuz sahiplerinin sorunu henüz çözülemiyor.Belediyenin açıklamasına göre bakanlar kurulu kararı olmadan elinde sadece makbuzu olan vatandaşlar için bir şey yapılamıyor.Umarım makbuzlu kişilere de uygun bir çözüm en kısa zamanda bulunabilir.Yeni Asır Gazetesi 'nde Ertan Gürcaner imzasıyla yayınlanan haber şu şekilde:

 12 Eylül darbesinden sonra, Balçova Belediyesi'nden satın aldıkları arsalarına imar verilmediği için mağdur olan 5 bine yakın arsa sahibinden, ellerinde tapusu bulunan bin 886'sına sevindirici haber geldi. Balçova Belediyesi, yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğü 1000 ölçekli uygulama imar planlarını tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de Uzundere'de Olimpiyat Köyü'nün yakınındaki araziyle ilgili olarak 5 bin ölçekli nazım imar planını hazırlayıp, onaylamıştı. Balçova Belediyesi, toplam 1 milyon 130 bin metrekarelik alan üzerinde yapılan planlama çalışması sonucunda bin 886 parsel için, üç ada üzerinde 2 bin 200 konut üretti. Yüksekliğin serbest bırakıldığı taslak planda 167 bin metrekarelik alanın jeolojik açıdan sakıncalı bölge olduğu ve buraların imara açılamadığı belirtildi.
Vatandaşlar, 1970'li yıllarda Balçova Belediyesi'nden arsa satın aldı. 12 Eylül 1980 darbesiyle Balçova Belediyesi kapatılıp, malları İzmir Belediyesi'ne geçince, arsa alan vatandaşlar mağdur oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı nazım imar planı ile çözümün yolu açıldı. Yürütülen çalışma kapsamında, tapulu bazı arazilerin 38 bin 500 metrekarelik orman alanı içinde kaldığı ortaya çıktı. Planlama çalışması Kuzey ve kuzey-batıda Konak ve Balçova yerleşim alanları, güneyde Olimpiyat Köyü yerleşimi, güneybatıda orman alanı, doğuda ise Poligon Askeri Alanı ile sınırlı olan 1 milyon 130 bin metrekarelik alanda yapıldı. Balçova Belediyesi tarafından yürütülen Balçova Arsaları 1 ve 2 etap 1000 ölçekli ilave uygulama imar planı çerçevesinde söz konusu alanda 43 adet park alanı, 3 adet ilköğretim okulu, 1 adet orta öğretim okulu, 3 adet sağlık, 2 adet sosyal-kültürel, 2 adet dini tesis ile 3 adet belediye hizmet alanı ve toplam 4 bin metrekare otopark alanı planlandı. 174 bin metrekarelik alanda, 2 bin 200 konutluk, "konut alanı" da oluşturuldu.

ÖZEL ÇALIŞMA

Başkan Çalkaya, "Bugüne kadar hiçbir belediye başkanı bu işe el atmamış. Herkes nutuk çekmiş. Büyükşehir Belediyesi ile yaklaşık 7 yıldır bu iş üzerindeyiz. Artık son aşamaya gelindi. Tapulular için bir nebze olsun çözüm üretiliyor. 5 bin arsa mağdurundan bin 886'sı tapulu. Diğerlerinin ise elinde resmi belge olarak kabul edilmeyen fiş ve makbuzlar var. Tapusuzların problemi ancak Bakanlar Kurulu Kararı ile çözülür. Çözülmezse vatandaşlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidecek" diye konuştu.

Hiç yorum yok: